Okil Kilit Nedir?

OKİL KİLİT NEDİR?

Okul Kapı Sabitleme İş Güvenliği Kilit Sistemi, okullarımızda yoğun olarak kullanılan sınıf kapıları için tasarlanmış, kapıyı duvara kilitleyerek sabitleyen bir kilit mekanizmasıdır. Okul Kapı Sabitleme İş Güvenliği Kilit Sistemi, çocuklarımızı kapıların neden olduğu kazalardan, yaralanmalardan korur.
 
Okul Kapı Sabitleme İş Güvenliği Kilit Sistemi, çocukların kapı ile oynamasını engeller ve böylelikle kapıların, menteşelerin, kapı kollarının ömrünü uzatır.
 
UYGULAMA
Uygulama, teneffüs başlangıcında öğretmenin kapıyı duvara sabitleyerek kilitlemesi ve ders başlangıcına kadar kapının açık kalması prensibine dayanır. Kapının açık kalması ve öğrenciler tarafından kapatılamaması  bir çok olumsuzluğun ortadan kalkmasını sağlamıştır.
 
KULLANIM
Öğretmen dersin bitimi ve teneffüsün başlamasıyla kapıyı sadece basit bir şekilde geriye doğru iterek duvara monte edilmiş kilit mekanizmasına kilitler.
 
Teneffüsün bitimi ve dersin başlamasıyla birlikte öğretmen kendisinde bulunan anahtar ile kolay bir şekilde kapıyı açar ve normal haline getirir. Bütün kilitler tek bir anahtar tarafından açılmaktadır. Bu yönüyle öğretmenimiz birden çok sınıfta derse girse bile sadece bir tane anahtar kullanmaktadır. Kilit sisteminin kilitlenmesi için kapının geriye doğru itilmesi yeterlidir. Kilitlemek için anahtar kullanılmaz. Anahtar açmak için kullanılır.
 
ANAHTARLI KULLANIM: Öğretmen, dersin bitimi ve teneffüsün başlamasıyla birlikte kapıyı sadece basit bir şekilde geriye doğru iterek duvara monte edilmiş kilit mekanizmasına kilitler.  Teneffüsün  bitimi ve dersin başlamasıyla birlikte öğretmen kendisinde bulunan anahtar ile kolay bir şekilde kapıyı açar ve normal haline getirir. Bütün kilitler tek bir anahtar tarafından açılmaktadır. Bu yönüyle öğretmenimiz bir den  çok sınıfta derse girse bile  sadece bir tane  anahtar kullanmaktadır. Kilit Sisteminin Kilitlenmesi için sadece kapının itilmesi yeterlidir. Dolayısıyla kilitlemek için anahtar kullanılmaz. Anahtar açmak için kullanılmaktadır.
 
ANAHTARSIZ BUTONLU: Okul öncesi ve İlkokullar için tasarlanmıştır. Anahtar kullanımına gerek yoktur. Öğrencilerin uzanamayacakları bir noktaya montaj yapılır. Açılmak istendiğinde butonuna basmak yeterlidir.  
 
SAĞLADIĞI AVANTAJLAR
 • Okul sınıf kapılarında ve okul bina giriş kapılarında kullanılır. Kapıların öğrencilere zarar vermesini engeller.
 • Kapıların açık olmasını sağlar. Sınıfların teneffüslerde havalandırılmasını ve nöbetçi öğretmenin sınıf içlerine hakim olmasını sağlar.
 • Deprem ve yangın anında tahliyelerin sorunsuz gerçekleşmesini sağlar. Geriye doğru hafif hızda giden kapılar açık olarak kilitlenmesi için yeterlidir.
 • Kapıların yoğun olarak kullanıldığı hastane ve diğer kamu binalarında insanların kapı ile uğraşmasını engeller. Ansızın kapı hareketleri biter.
 • Kapıların sert açma ve kapatma problemlerini ortadan kaldırır. Kapıların, kapı kollarının, menteşelerin ve duvarların ömrünü uzatır.
 • Kapı kilitlerinin bozulması nedeniyle oluşabilecek istem dışı kapı kilitlenmelerini önler.
 • Kapı ile ilgili bütün problemleri ortadan kaldırır. Bulunduğu yerlerde İş Güvenliğine katkıda bulunur.
 • Okul Giriş Kapılarının, bahçe kapılarının ve özellikle sınıf kapılarının neden olduğu yaralanma ve travmaları önleyerek öğrencilerimizin daha güvenli ortamlarda eğitim görmelerini sağlar.
 • Öğrenciler tarafından bir oyun aracı olarak kullanıldığı için çok çabuk yıpranan, sürekli bakımı yapılan ve her yıl okullarımızı binlerce lira zarara uğratan sınıf kapılarının ve duvarlarının zarar görmesini engeller; okullarımızın ve ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak, amaçlarıyla geliştirilmiştir.
 
3 YILLIK GÖZLEM SONUÇLARI
 • Basit bir hareketle kilitlenip tek bir anahtarla açıldığı için öğretmenlerimiz tarafından kullanımı son derece pratiktir. Kapının sürekli açık olması sınıf iç hava kalitesini artırmış, nöbetçi öğretmenlerin koridorlarla birlikte sınıf içlerine de hakim olmasını sağlamıştır.
 • Kapıyı hareket ettiremeyen öğrenciler bir süre sonra kapıyla oynamaktan vazgeçmişlerdir. Kapının varlığını unutmuşlardır.
 • Kapının, ders bitimi teneffüs başlangıcından teneffüs bitişi ders başlangıcına kadar açık kalmasından dolayı teneffüslerde kapının neden olduğu yaralanmalar, kazalar ve diğer olumsuzluklar artık yaşanmamıştır.(Kapı çarpması, kapıya parmak sıkışması, kapının kontrol dışı kilitlenmesi vb.)
 • Teneffüs boyunca sınıf kapısı açık kaldığından sınıf eşyalarına  ya da arkadaşlarının eşyalarına zarar verme gibi problemler sona ermiştir.
 • Kapının açık olması nöbetçi öğretmenlerin koridorlarla birlikte sınıf içlerine de hakim olmalarını sağlamıştır.
 • Kapıyı kapatmak mümkün olmadığından, kapıyı kapatarak kavga etme gibi bir takım istenmeyen davranışlar ortadan kalkmıştır.
 • Gerekli-gereksiz kapı kapatma, kapı çekiştirme, sert açma-sert kapatma, duvara çarptırma gibi durumlar olmadığından; kapılar, kapı kilitleri, kapı kolları, menteşeler ve duvarlar artık  zarar görmemiştir.
 • Kilit sistemi kapıları duvarda sabitleyerek kilitlediğinden koridorların rahatça hareket edilebilir alanlar haline gelmesini sağlamıştır. Dolayısıyla çocuklarımıza daha geniş ve güvenli bir alanda hareket etme imkanı sunulmuştur.
 
Amaçları doğrultusunda OKİL Kilit %100 başarı sağlamıştır!
 
NERELERDE KULLANILIR
 
* Kontrolün Sizde Olmasını İstiyorsanız
 
Kapınızın açık ancak kontrolünüzde olmasını istediğiniz her yerde Okil Kapı Sabitleme Kilit Sistemini Kullanabilirsiniz.
 
* Çocuk Güvenliği
 
Okil Kapı Sabitleme Kilit Sistemini özellikle çocukların bulunduğu her ortamda kullanabilirsiniz. Kapılarınız açık olarak sabitlenip kilitlendiğinden istem dışı kilitlenmeyi önleyerek, çocuklarınızın ya da öğrencilerin tam güvenliği sağlanır. Evler ve okullar yoğun olarak kullanıldığı yerlerdir.
 
* Yangın veya Deprem Halinde Kullanım
Kilit sistemimizin  kapıyı açık olarak sabitleyip kilitlemesi için belli bir hızda geriye gelmesi yeterlidir. Bu özelliği ile özellikle Deprem esnasında ya da Yangın halinde geriye doğru kendiliğinden giden kapılar açık olarak sabitlenir ve kilitlenir. Deprem ya da Yangın sonucunda kapıların kontrol dışı kilitlenmesi ya da kapalı kalması önlenmiş olur. Bu yönüyle Okil Kapı Sabitleme Kilit Sistemi tahliyelerin  sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunur.
 
 
OKİL KAPI SABİTLEME KİLİT SİSTEMİNİN YOĞUN OLARAK KULLANILDIĞI YERLER
 

    Okul Sınıf Kapıları ve Okul Giriş Kapıları

    Bahçe Kapıları

    Resmi Daireler

    Hastaneler

    Ana Okulu ve Kreşler

    Ev Oda Kapıları

    Apartman Giriş Kapıları

    Garaj Kapıları

Yangın Çıkış Kapıları

Acil Çıkış Kapıları

 
DİKKAT! Okullarımızın ekonomik  imkânları bilindiğinden bu durum özellikle tasarım yapılırken göz önünde bulundurulmuş, kilidin yapım aşamasında kolay arızalanabilecek parçaların kullanımından kaçınılmıştır. Örneğin elektrikli devreler sık sık arızalanabileceğinden ya da elektrik kesintileri  söz konusu olabileceğinden kilit mekanizmamız özellikle elektrikli olarak tasarlanmamıştır. Üstelik okullarımızın sınıf kapılarına elektrik çekmek çok büyük sıkıntıdır. Maliyeti %100 artmaktadır. Ayrıca her yere elektrik hattı çekmek öğrencilerimizin can güvenliğini tehlikeye atacaktır. Bu nedenlerden dolayı kilit sistemimiz manueldir. Kilit manuel olarak açılır ve manuel olarak kilitlenir. Onun bu özelliği çok uzun yıllar boyunca size hizmet etmesini sağlamaktadır. Üretiminden bugüne yaklaşık 3-4 yıldır kullanan okullarımız vardır. Hiçbir okulumuz kilit sistemimizin bozulduğuna dair bir olumsuzluk yaşamamıştır.  Manuel olması sık sık arıza yapmasını engeller ve kilidinizin yıllarca size hizmet etmesini sağlar. Ürünümüz Türk Patent Enstitüsü tarafından Tescillidir. Okil Kapı Sabitleme Kilit Sistemi, üretim hatasından kaynaklı arızalar için 5 yıl garanti kapsamındadır.
 
Kilit sistemimiz Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillidir. Okil Kapı Sabitleme İş Güvenliği Yasasının gereklerini tam olarak yerine getirmektedir. Dikkat çekmesi ve fark edilir olması amacıyla turuncu renkte üretilmiştir. Turuncu renk güven
 
MONTAJ
Montaj yapılırken titiz bir eksper çalışması yapılır. Açılışı uygun olamayan kapıların yönleri değiştirilir. Kapıların tamiratı yapılır, gerekliyse menteşeler değiştirilir. Montaj yapılırken klasik dübel kullanılmaz. Okullarımızda standart bir proje olmadığı için adeta her kapı için ayrı bir montaj tekniği geliştirilir. Kirişe denk gelen yerlerde çelik dübel kullanılırken tuğla duvarlarda uzun tij vidalar kullanılır. Bu vidalar duvarın her iki tarafından sıkılır.  Bu yönüyle  yapılan montajlar, ülkemizde bir ürünün yapılabileceği en sağlam montaj teknikleri kullanılarak yapılır.
 
Yapılan testlerde, sert kullanılan mekanlarda (sınıf kapıları vb.) dübel kullanılarak duvarda yapılan montajların sağlıklı olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle Kilit duvara monte edilirken duvarı içten dışa geçen uzunlukta vidaların kullanılması gerekmektedir.
 
 
İstenildiği takdirde montajlar firmamız tarafından yapılmaktadır. Montajı kendi yapmak isteyen okullarımıza ya da çoklu alım yapan kurumlara danışmanlık hizmeti de verilmektedir.
 
Kilit Sistemimiz iki bölümden oluşur. Bunlar;  Duvara takılan ana parça ve kapıya takılan kanca sistemidir. Duvarda en sağlam montaj sağlandıktan sonra kapı montajıda çok önemlidir.
 
Sınıf kapıları çoğunlukla kalitesiz ahşap pres kapılardır. Bu kapıların en sağlam yerleri köşelerdir. Kanca sistemimiz mutlaka kapıların köşelerine gelecek şekilde montaj yapılır. Kapıların orta kısımları boştur. Orta noktaya montaj yapılmak zorunda kalınsa bile buradan geçen kapı içi destek çıtası tespit edilerek bu çıta üzerine montaj yapılır.
 
Kapı içi boşluklara takılan sistemlerin uzun ömürlü olması mümkün değildir. Kapı iç boşlukları kapının en zayıf noktasıdır. Üstelik kapının içine sabit olarak montaj yapılan ürünler kapının düşmesi durumunda devre dışı kalmaktadır.  Bir ürünü mükemmel kılan, kusursuz montaj ve sağlam malzemeden yapılmasıdır. Okil kilit hiç bir şeyi şansa bırakmaz. 2011 yılından bu yana edindiğimiz deneyim  kusursuz üretim ve kusursuz montajda en önemli sermayemizdir.
 

DÜZ OLUKLU KIRILMAZ KAPI KOLU

Mevcut Durum
 
1.    Halen kullanılan kapı kolları çocuklarımıza zarar verebilecek bir tasarıma sahiptir. Adeta koridorda sağa sola dönük kancalardır. Onların bu yapısı çocuklarımızın ciddi yaralanmalar yaşamalarına neden olmaktadır. Kapı kollarının çocuklarımızın kollarına, ağızlarına, kafalarına, gözlerine saplandığı sayısız kaza mevcuttur.
2.    Halen kullanılan kapı kolları tasarımları itibariyle el ile kavrayarak kullanılırlar. El ile kolay kavranabildiğinden çocuklarımızdan içten ve dıştan bütün kuvvetleriyle çekmelerine elverişlidir. Sağlam bir yapısı da olmadığı için sürekli çekiştirilen kapı kolları defalarca kırılır. 

 

 
DÜZ OLUKLU KAPI KOLUNUN ÖZELLİKLERİ
 
1.    Dışarıya çıkıntı yapmaz, kanca gibi değildir. Çarpsanız bile yuvarlak hatları ve kaygan plastik dış kaplaması sayesinde size zarar vermez.
2.    Elle kavranması mümkün değildir. Kavranamadığı için çekiştirilemez. Olukları sayesinde parmaklarınızla kolaylıkla hareket ettirebilir; açabilir, kapatabilir, çekebilir, itebilirsiniz.
3.    Sağlam olması için plastik bölümün içinde 1 cm kalınlığında demirden yapılmış insört kullanılır. Mil bu insörtün içerisine girer ve vida ile sıkılır. Mevcut kapı kollarında olduğu gibi ahşap kısma vidalanmaz. Tamamen gücünü hareketi sağlayan milden alır. Plastik kısım kullanım kolaylığı sağlamak için sağlığa hiçbir zararı olmayan sert plastikten üretilmiştir. Çekiştirilerek kırılması mümkün değildir.
 
DEĞERLİ EĞİTİMCİLER
Okil Kapı Kilitleme İş Güvenliği Kilit Sistemi bütün eğitimcilerin beklentilerini %100 gerçekleştiren bir proje olmuş, Milli Eğitim Bakanlığımızca onaylanmış ve ülke çapında MEB'in yapmış olduğu EĞİTİMDE YENİLİKÇİ PROJE yarışmasında da birinci olmuştur. Kilit sistemimiz bir çok meslektaşımızdan almış olduğumuz öneri ve istekle son halini almıştır. Kısa sürede ülkemizin en hızlı yayılan ve bilinen bir ürünü haline gelmiştir.
 
 
 
 
 
 
 
 
Powered by Bilgeweb